Jak spakować się na roczną podróż po Ameryce Południowej?

Przed swoją pierwszą wielką podróżą miałem ogromny problem co spakować. Oczywiście plecak miałem na tyle duży, że zmieściłbym wszystko ale moje plecy wołałyby wtedy o pomstę do nieba. Podróż zweryfikowała co się przydaje a co nie. Mam nadzieję, że ten poradnik nieco Wam rozjaśni sytuację i pomoże spakować się na Waszą podróż życia. Pamiętajcie tylko, że piszę to pod kątem zwiedzania całej Ameryki Południowej autostopem przez rok, a nie jednej jej części przez tydzień lub miesiąc. Nie mniej jednak będę wrzucał komentarze do poszczególnych rzeczy, żebyście w razie pytań wiedzieli czemu taki typ a nie inny. Oczywiście wszystko jest subiektywne i w wielu miejscach tylko naznaczę problem, przez który wziąłem inny typ, ale nie będę się rozpisywał o wadach i zaletach bo zajęło by to wieki. W nawiasie wrzucam też sprzęt jaki miałem ze sobą. Nie znaczy to, że go polecam. Większość sprawdziła się świetnie, ale było parę problemów ze sprzętem (a to już zostanie opisane w serii z testami sprzętu).

W plecaku miałem mnóstwo innych rzeczy bardziej pod kątem surwiwalowym, ale podróż zweryfikowała zerową przydatność takich rzeczy w tego typu podróży, dlatego nie wrzucałem ich do listy.

 

CHARAKTERYSTYKA AMERYKI POŁUDNIOWEJ

Zanim zacznę stworzę krótką charakterystykę Ameryki Południowej, gdyż siedząc tu w Europie nie zdawałem sobie sprawy z wielu rzeczy.

Kontynent rozpościerający się od ciepłych Karaibów aż po mroźną Antarktydę. Ta ostatnia w ichniejsze lato nawet nie taka mroźna. Tylko nocami temperatura spada naprawdę nisko. W wielu rejonach Ziemi Ognistej wieją mroźne i nieprzyjemne wiatry, które skutecznie wychładzają organizm. Bardziej na północ, po zachodniej stronie Ameryki, wcale nie jest cieplej. Co najwyżej człowiek może szybciej spalić się od słońca. Dzieje się tak dlatego, że przez Amerykę Południową przebiegają wysokie Andy. Nie raz można spotkać się z miastami powyżej 3500 m.n.p.m. Jedynie na tak zwanej selwie (terenach nisko położonych, dżunglowych, tropikalnych) temperatury są nie do zniesienia choć… nawet i tam można czasem zmarznąć. Przekraczając Brazylię miałem dni kiedy temperatura nie była wyższa niż 15 stopni (i to na równiku lub bardziej na południe gdzie panowało ichniejsze lato). Jednak gdy tylko słońce wyjdzie na moment od razu poczujemy jak pali nam się skóra. Pora deszczowa zależy od rejonu w jakim się znajdujemy i zwykle wiąże się z bardzo mocnymi i długotrwałymi opadami. Warto mieć to na uwadze przy wyborze miejsca na namiot lub szlaków.

LISTA

5 thoughts on “Jak spakować się na roczną podróż po Ameryce Południowej?

 1. Czy gaz pieprzowy jest legalny w krajach Ameryki Południowej? Nie chciałbym mieć problemów jeżeli jest on uznawany jako broń

  Odpowiedz

  1. Cześć, niestety nie mam informacji na ten temat. Szczerze powiedziawszy wolę się tłumaczyć policji niż dostać nożem w zebra czy zostać pogryzionym przez dzikie psy.

   Odpowiedz

 2. Cześć,

  Gdzie znajdę twój artykuł na temat bezpieczeństwa w Ameryce Południowej?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *