Izrael

Bardzo otwarty kraj, szczególnie na północy kraju. W większości przypadków nie ma problemów, żeby łapać stopa nawet w trzy osoby, choć spotkaliśmy się z grupą trzech autostopowiczy, którzy narzekali na autostop – być może jedna dziewczyna w naszym zespole wiele zmieniała i ludzie bardziej nam ufali. Autostop działał również bezproblemowo w nocy.

Kraj posiada autonomiczne tereny Palestyńskie. Dla turystów, wbrew temu co się mówi, jest tam bezpiecznie (chyba że jesteś Żydem lub masz paszport Izraelski to masz problem). Wynika to z faktu, że Palestyńczycy chcą ogłaszać wszem i wobec, że są bardzo otwarci i przyjacielscy a Izrael ich uciska. To taka walka o niepodległość nastawiona na wykreowanie ciepłego wizerunku w świecie. Uważajcie żeby Arabowi nie odpowiadać po Hebrajsku, ani żeby Izraelczykowi nie odpowiadać po Arabsku – to powoduje zgrzyty. Odnosiłem wrażenie, że Arabowie mniej chętnie biorą do samochodów jednak na ulicy są bardzo pogodni i otwarci.

Czas oczekiwania: 5-30 minut (wyjątkiem może być szabat kiedy czeka się nieco dłużej – piątek wieczór do soboty wieczór).

Nazwa: nie wiem, wszyscy rozumieją “hitchhiking” a ze względu na sporą liczbę Rosjan również określenie “autostop” jest rozumiane.

Znak: wyciągnięta ręka z kciukiem skierowanym w górę.